عامه مردم استیل را به عنوان یک فلز می شناسند. در حالی که استیل گونه ای آلیاژ می باشد. استیل آلیاژی از آهن با درصدی از ترکیب کربن است که درصد کربن خصوصیات ویژه این آلیاژ را نیز تغییر می دهد. آلیاژ استیل دارای مقاومت و انعطاف پذیری است  و کاربرد ها و موارد استفاده زیادی را شامل می شود.
آلیاژ استیل ضد زنگ از فلز فولاد یا آهن و ترکیبی از درصدی از عناصر سیلسیم، کربن، منگز و… است که ترکیب شدن هرکدام از این عناصر خواص و ویژگی خاصی به استیل می دهند. برای مثال ترکیب آهن با عنصر کروم آلیاژ استیل ضد زنگ را تشکیل می دهد که در برابر خوردگی و زنگ زدن بسیار مقاوم است.
استیل آلیاژی که پایه آن از آهن است و کمتر از ۲% کربن دارد استیل یا فولاد نامیده می‌شود. بسته به نوع و مقدار دیگر عناصر موجود در آن خواص مکانیکی نظیر سختی و شکل‌پذیری مشخص می‌شود. فولادها به دودسته ساده کربنی و آلیاژی دسته‌بندی می‌شوند.

عنصر کروم به فولاد خاصيت ضد زنگ می دهد بدين معنا که مقاومت به خوردگي در آن بهبود يابد. بنابراين کروم عنصر آلياژي بهبود دهنده مقاومت به خوردگي فولادهاي زنگ نزن است که اين بهبود مقاومت در برابر خوردگي به لحاظ تشکيل لايه محافظ از اکسيد کروم روي سطح فولاد ضد زنگ است. اين لايه نازک سرتاسري تحت شرايط مساعد فولاد را در برابر مواد و محيط هاي خورنده محافظت مي نمايد.

علاوه بر کروم، عناصر شيميايي ديگري نيز در ترکيب فولادهاي ضد زنگ بکار ميروند که از آن جمله ميتوان به مولييدن و نيکل اشاره نمود. نيکل عمدتا موجبات انعطاف پذيري و فرم پذيري را در فولاد ضد زنگ باعث می‌گردد.

فولاد ضد زنگ به گروهی از آلیاژها با پایه آهنی گفته می‌شود که حاوی حداقل 11 درصد کروم (Cr) می‌باشد. کروم عنصری اساسی است که با تشکیل یک فیلم اکسید کروم در سطح فولاد آن را ضد زنگ می‌سازد.

هنگامی که فولاد ضد زنگ بریده یا خراش داده می‌شود، کروم موجود در سطح سریعاً اکسید می‌شود و فیلم اکسید ناحیه صدمه دیده را ترمیم می‌کند. به دلیل همین خاصیت خود ترمیمی (خودشفایی/ Self healing) است که فولاد را بدون زنگ (Stainless) می‌نامند

اولین فولاد ضد زنگ به صورت آلیاژ، مارتنزیتی Fe-Cr-C توسط دانشمند انگلیسی به نام هاری بررلی (Harry Brearley) در 1912 تهیه گردید. اولین ریخته‌گری تجارتی فولاد ضد زنگ در سال 1913 در شفیلد انگلستان به تولید رسید و حق ثبت آمریکایی جهت این اختراع در سال 1916 به آقای هاری بررلی اهدا گردید.

استیل آلیاژی از عناصر آهن و درصدی از سایر عناصر است. عنصر کروم اگر به آهن افزوده شود آلیاژ بسیار مقاوم با خواص بی نظیر شکل می گیرد. اما این آلیاژ کمبود هایی را نیز دارا می باشد از جمله خورندگی در برابر رطوبت بسیار زیاد، در صورتی که این استیل در شرایط هوایی با رطوبت کم قرار بگیرد آسیبی وارد نمی گردد ولی در صورت وجود رطوبت زیاد زنگ می زند که برای این امر باید استیل را ضد زنگ نمود.
برای ایجاد قابلیت ضد زنگ بودن در استیل باید به آلیاژ استیل درصد عنصر کروم را تا حدود 10.5% افزایش داد در آن صورت کروم با ترکیب شدن با آهن با اکسیژن هوا نیز وارد واکنش شیمیایی و اکسید کروم را شکل می دهد. اکسید کروم روی استیل به صورت یک روکش عایق قرار می گیرد با اینکه این قابلیت دیده نمی شود ولی کار مهمی را انجام می دهد و آن محافظت آلیاژ استیل در برابر خورندگی و زنگ زدن می باشد. می توان برای بالاتر بردن مقاومت استیل درصدی از سایر عناصر مانند نیکل، منگنز و…  نیز استفاده نمود.

خوشبختانه استنلس استیل 100 درصد قابل بازیافت است. این هم یکی دیگر از مزیت های مخازن استیل محسوب می شود. استیل های ضایعاتی ذوب و قالب گیری مجدد می شوند. جالب است بدانید که در تمام کشورهای دنیا 65 تا 80 درصد استنلس استیل های تولید شده به شیوه بازیافت ضایعات انجام می شود.

لوله صنعتی:

لوله های صنعتی خانواده بزرگی از لوله ها هستند که در صنعت ساختمان و سایر صنایع، کاربردهای گوناگونی دارند. این لوله ها با متریال مختلف در قطر و ضخامت و طولهای متنوع و با شکل های متفاوت سطح مقطع تولید میشوند. موارد مصرف آنها در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، ماشین سازی، سیستم های ابزار دقیق و انتقال حرارت، انتقال آب، کارهای عمرانی و شهرسازی، ساخت انواع سازه ها، پل سازی، تاسیسات ساختمانی و… میباشد. انواع لوله های صنعتی در سه دسته لوله های درز دار، لوله های بدون درز و سایر لوله ها دسته بندی شده است.

لوله دکوراتیو:

لوله استیل دکوراتیو شامل ایجاد طیف گسترده ای از محصولات کاربردی و همچنین محصولات دکوراتیو برای استفاده در خانه و محل کار می باشد. از انواع نرده استیل و حفاظ دکوراتیو که با استفاده از لوله استیل دکوراتیو می توان ساخت، به مبلمان و ایجاد معماری های زیبا اشاره می شود. معماری های فوق العاده در منازل از طریق ایجاد راه پله، دستگیره، نرده و اتصالات صنعتی، با استفاده از لوله استیل دکوراتیو طراحی می شوند. از لوله استیل دکوراتیو همچنین می توان برای ساخت درب های سفارشی و زیبا، ایجاد پارتیشن و میزکار، ایجاد کیوسک جداگانه در محل کار و … نیز استفاده کرد.