لوله استیل 304

لوله استیل از ترکیب فلز آهن با عنصرهای کربن،کروم،مولیبدن و … ساخته می شود. عنصر کروم استفاده شده در ساخت لوله موجب جلوگیری از زنگ زدگی لوله می شود.

لوله ها با آلیاژهای مختلفی مانند 304،201،316،درزدار،مانیسمان و… می باشند.

از لوله ها در صنایع غذایی،پتروشیمی،نیروگاهی،نفت و گاز، ساختمان سازی ،دارویی و … استفاده می شود.

لوله استیل نوع ۳۰۴ که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد در این صنایع در قسمت های گرفتن سختی آب و فشرده سازی هوا کاربرد دارد. لوله استیل ضد زنگ 304 , 304L یک فولاد ضد زنگ کروم – نیکل با کربن بسیار کم 18-8 است که در برابر خوردگی و خوردگی بین دانه ای پس از جوشکاری دارای مقاومت خوبی است. کربن کم موجود در لوله استیل، ایجاد کاربید های مضر را تا حد زیادی محدود می کند، به طوری که این گرید از لوله استیل می تواند با خیال راحت برای اکثر عملیات جوشکاری و جاهایی که دمای محدوده کار محدود به 800 درجه فارنهایت است، استفاده شود. این لوله استیل در شرایط انجماد، غیر مغناطیسی است و در عملیات حرارتی  انعطاف پذیر نیست. هم میزان سختی و هم قدرت کششی لوله استیل را می توان بوسیله کارهای سرد افزایش داد ، اگرچه این کار ممکن است باعث کاهش خاصیت مغناطیسی آن شود.

 

موارد مصرف لوله 304

304 / 304L تقریبا به طور انحصاری برای قطعاتی که نیاز به ماشینکاری، جوشکاری، سنگ زنی و یا پرداخت دارند، که در آن مقاومت در برابر خوردگی خوبی نیز مورد نیاز است، استفاده می شوند. به طور کلی این یک گرید فولاد ضدزنگ همه منظوره خوب است. در محیط های خوردگی مانند صنایع شیمیایی و کاغذ عملکرد خوبی دارد. در جاهایی که در آن مقاومت خوردگی و خواص مکانیکی خوب نیاز اولیه است، مورد استفاده قرار می گیرد.  لوله استیل 304 / 304L به طور گسترده در صنایعی مانند لبنیات، نوشیدنی و دیگر صنایع غذایی، جایی که بالاترین میزان بهداشت و پاکیزگی اهمیت فراوانی دارد، پذیرفته شده است. همچنین وزن لوله استیل 304 با توجه به ابعاد و کاربرد آن متفاوت خواهد بود.برای قطعاتی که باید در تماس با استیک، نیتریک و سیتریک اسید، مواد شیمیایی ارگانیک و غیر آلی، رنگدانه ها، روغن های خام و تصفیه شده و غیره، باشند، از این مواد ساخته می شوند. بدلیل کمبود خاصیت مغناطیسی، استفاده از آن برای ابزار نیز بسیار مطلوب است.همچنین از این لوله استیل در کارهای معماری نیز به طور گسترده ای استفاده می شود. لوله استیل 304 , 304L در جاهایی که مقاومت در برابر خوردگی مورد نیاز است کاربرد دارد، اما درجه حرارت بالا شامل آن نمی شود. لوله استیل 304 / 304L  در کارهایی که نیاز به جوشکاری دارد هم استفاده می شود. 304 / 304L از ویژگی های کششی، شکل گیری و مهر زنی خوبی نیز برخوردار است.

 

عملیات حرارتی

لوله استیل 304 , 304L در عملیات حرارتی انعطاف پذیر نیست. کارهای سرد مقاومت کششی و فرم پذیری آن را افزایش می دهد. محدوده آنلینگ یا بازپخت آن بین 1010 تا 1121 درجه سانتی گراد  است. برای بخش های سنگین تر باید از آب؛ و برای بخش های سبکتر از هوا استفاده شود. دامنه رفع تنش بین 204 تا 400 درجه سانتی گراد است.

قابلیت ماشینکاری و جوش پذیری

ماشینکاری لوله استیل 304 در 45٪ از B1112 رتبه بندی شده است. میانگین سرعت برش آن 0.40 متر / ثانیه است. از قابلیت جوشکاری آسان با تمام فرایند های تجاری به جز آهنگری و جوشکاری چکش برخوردار است. جوش حاصل دارای سختی و انعطاف پذیری خوب است. برای حفظ حداکثر مقاومت در برابر خوردگی بعد از آهنگری، فرایند بازپخت یا آنیل کاری توصیه می شود . لوله استیل 304 / 304L می تواند بین 1150 تا 1290 درجه فارنهایت آهنگری شود. در کمتر از 930 درجه سانتی گراد آهنگری مناسب نیست.

 

سایز و ابعاد لوله 304:

لوله استیل 304 ازضخامت های ۰٫۴ میلی متر تا 3 میلی متر و در شاخه های ۶ متری تولید می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان استیل آبادیس تماس حاصل فرمایید.