لوله استیل 316

لوله استیل از ترکیب فلز آهن با عنصرهای کربن،کروم،مولیبدن و … ساخته می شود. عنصر کروم استفاده شده در ساخت لوله موجب جلوگیری از زنگ زدگی لوله می شود.

از لوله ها در صنایع غذایی،پتروشیمی،نیروگاهی،نفت و گاز، ساختمان سازی ،دارویی و … استفاده می شود.

اولین شرایطی که برای لوله های استیل باید در نظر گرفته شوند و بسیار مهم میباشد نوع آلیاژ آن میباشد (لوله استیل ۳۰۴ ، لوله استیل ۳۱۶ و در کل لوله استیل نگیر یا لوله استیل بگیر) که در قیمت و میزان خوردگی و تحمل حرارت تاثیر بسزایی دارد. گروه ۳۰۰ که شامل لوله استیل ۳۲۱ و اکثر لوله استیل نسوز میباشد و آلیاژ ۳۰۴ و ۳۱۶ اصلی ترین گرید های آن هستند.

لوله‌ی استیل ۳۱۶ از نوع فولاد کم آلیاژ است و از فلزات نیکل، کروم و مولیبدن در آن استفاده‌شده است. علت عدم انعطاف‌پذیری و مقاومت در مقابل خوردگی در لوله‌ی استیل ۳۱۶ نیز همین بوده و آن را به یکی از کاربردی‌ترین لوله‌ های مهندسی تبدیل کرده است.

تفاوت لوله‌ ی استیل ۳۱۶ با ۳۰۴ در میزان درصد ترکیبات آن‌هاست که میزان کروم و نیکل در ۳۰۴ به ترتیب ۱۸ و ۸ درصد می‌باشد و در لوله‌ی استیل ۳۱۶ درصد کروم، نیکل و مولیبدن به ترتیب ۱۶، ۱۰ و ۲ می‌باشد. وجود مولیبدن در لوله‌ی استیل ۳۱۶ آن را در برابر فرسایش و ازهم ‌پاشیدگی در برخورد با آب دریا که حاوی کلراید است مقاوم نموده است.

تفاوت لوله‌ استیل ۳۱۶ با لوله‌ استیل ۳۱۶L

حرف L بعد از ۳۱۶ اشاره به میزان سطح پایین کربن (LOW CARBON) در استیل دارند که این اتفاق در طی فولادسازی و ریخته‌ گری باعث کم شدن کربن اضافی استیل می‌گردد. کم شدن میزان کربن در این سری لوله‌ ۳۱۶ باعث می‌شود عملیات جوش و خم در لوله و اتصالات استیل ۳۱۶ بهتر انجام گیرد. از طرفی در مقابل مقایسه‌ ی قیمت‌ها، قیمت  316 L از لوله‌ی استیل ۳۱۶ گران‌تر است.

 

موارد مصرف لوله 316

از مهم ‌ترین کاربردهای انواع لوله استیل می‌توان به تصفیه آب و فاضلاب و همچنین لوله‌کشی‌های وابسته به آن اشاره نمود. دلیل استفاده ازاین ‌دست لوله‌ها در این صنعت، مقاومت بالا در برابر خوردگی و همچنین شرایط محیطی است.

از دیگر موارد و کاربردهای رایج  لوله316  می‌توان به پالایشگاه نفت و همچنین خطوط انتقال گاز اشاره کرد.

انواع لوله استیل در ایران برای مصارف مختلف مانند صنعت پتروشیمی ، صنایع غذایی، صنایع دارویی وتجهیزات پزشکی،دکوراتیو و تزئینی ، انتقال سیالات خورنده مانند آب دریا و غیره بکار میرود.

لوله استیل ۳۱۶ نیز در صنایعی کاربرد دارد  که بخش نمونه گیری وجود دارد.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان استیل آبادیس تماس حاصل فرمایید.