ورق استیل داپلکس

ورق استیل داپلکس یکی دیگر از انواع ورق های استیل می باشد که دارای ترکیبات شیمیایی و زیر ساخت متوازن و تقریبا نسبت مساوی فریتی و آستنیتی است. ترکیب شیمیایی بر اساس کروم و لیبدن بالا به ترتیب مقاومت به خوردگی بین دانه ای و خوردگی حفره ای را بهبود می بخشد.افزودن نیتروژن می تواند به وسیله مکانیسم محلول جامد بین نشین ،سختی ساختار را افزایش داده که در نهایت راندمان مقاومت و چقرمگی را ارتقا می بخشد.ریز ساختار دو فازی متضمن مقاومت مکانیکی بالا بوده و در مقابل ایجاد حفره و ترک ناشی از شکست خوردگی تحت تنش از خود مقاومت نشان می دهد.چقرمگی فولادهای داپلکس نسبت به فولادهای زنگ نزن فریتی بالاتر است.اما نسبت به فولادهای زنگ نزن آستنیتی پایین تر است.

هنگامی که عملیات حرارتی به درستی در مورد فولاد زنگ نزن داپلکس ۲۲۰۵ اعمال می شود در ساختار متالوژی آن آستنیت و فریت به طور مساوی ایجاد خواهد شد.

ساختار مورد نظر ۲۲۰۵ را در مقابل شکست خوردگی تحت تنش scc مقاومتر از فولادهای زنگ نزن آستنیتی نظیر ۳۰۴ و ۳۱۶ می نماید.فولاد ۲۲۰۵ به صورت بسیار قابل توجهی در محیط های حاوی یون کلر و سولفید هیدروژن مانند محیط های دریایی، استخراج نفت و گاز مقاوم و کاربرد دارد.

مقاومت به خوردگی استیل داپلکس :

علاوه بر درصد کروم بالا، وجود عناصر آلیاژی مولیبدن و نیتروژن در ساختار آلیاژی استیل داپلکس 2205 ، منجر به ایجاد خواص منحصر به فرد مقاومت به خوردگی آن در مقایسه با سایر فولادهای ضد زنگ گردیده است. بر خلاف فولادهای ضد زنگ آستنیتی که خوردگی تنشی کلرایدی برایشان به عنوان یک پاشنه آشیل محسوب می شود، فولاد داپلکس 2205 به عنوان گزینه ای کاربردی در محیط های خورنده کلرایدی مطرح می گردد. مقاومت استیل داپلکس 2205 در برابر خوردگی تنشی سولفیدی نیز مناسب است. به طور کلی این آلیاژ با داشتن عدد معادل مقاومت به خوردگی حفره ای 35 (PREN=35)، گزینه ای مناسب برای کاربرد در چاه های نفت و گاز در محیط گاز ترش می باشد.

استیل داپلکس 2205 به دلیل از دست دادن خواص مکانیکی خود در دمای فوق سرد، برای کاربردهای کرایوژنیک مناسب نمی باشد. هم چنین استفاده از این آلیاژ در دماهای بالا به حداکثر 316 درجه سلسیوس محدود می گردد.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان استیل آبادیس تماس حاصل فرمایید.