تفاوت استیل 304 و 316

تفاوت استیل 304 و 316

در ابتدا شایان به ذکر است که خواص مکانیکی هردو تقریبا مشابه است اما تفاوت اصلی استیل 304 و 316 در این است که گرید 316 حاوی نیکل و مولیبدن بیشتری هست ، که این نیکل و مولیبدن افزایش یافته سبب می شود که استیل 316 کمی گران قیمت تر از گرید 304 شود.

فولاد 304 جزء استاندارد 18.8 فولاد ضد زنگ است. این ورق استیل در طیف گسترده ای از محصولات در دسترس است و دارای ویژگی های فرم دهی و قابلیت جوشکاری برجسته ای است.

از طرفی فولاد ضد زنگ 316 معمولا در بسیاری از کارهای صنعتی استفاده می شود که شامل مواد شیمیایی پردازش شده و همچنین محیط های حاوی نمک زیاد مانند مناطق ساحلی و فضاهای باز است که در آن نمک های ضد یخ رایجی وجود دارند. با توجه به ویژگی های غیر واکنشی آن، استیل 316 در ساخت وسایل پزشکی جراحی نیز استفاده می شود.بدنه فولاد ضد زنگ 316 از نظر مقاومت در برابر خوردگی، به ویژه در برابر کلرید و محلول کلر، مقاوم تر از گرید 304 است، که این موضوع خود یکی از عوامل افزایش قیمت آن نسبت به استیل 304 است و باعث می شود که گرید 316 ضد زنگ برای مکان هایی که در معرض نمک قرار دارند، مطلوب تر باشد.با این حال، برای پروژه هایی با اسید های ملایم و یا مکان هایی که مواد در معرض نمک قرار نمی گیرند، و همچنین جاهایی که نیازمند فرم دهی بالایی هستند، گرید 304 می تواند انتخاب خوبی باشد. محتوای مولیبدن بالاتر در گرید 316 می تواند اثرات نامطلوبی بر شکل پذیری آن داشته باشد، بنابراین ورق استیل 304 انتخاب بهتری است. به علاوه در پروژه هایی که محدودیت مالی وجود دارد، ورق استیل 304 ارزان قیمت تر از 316 است.

در نتیجه ؛ در شرایطی که مواد زیر آب قرار می گیرند یا به طور مداوم در معرض آب هستند، و یا پروژه هایی که سختی زیادی مد نظر است و زمانی که محیط شامل مقدار زیادی عناصر خورنده است، ورق استیل 316 انتخاب بهتری است و ارزش هزینه بیشتر را دارد.

 

به طور کلی؛ اگر بخواهیم موارد استفاده ورق استیل 304 و 316 را به طور خلاصه دسته بندی کنیم به شرح زیر خواهد بود:

موارد کاربرد فولاد 304:

تجهیزات فراوری مواد غذایی به ویژه شیر

صندلی های آشپزخانه، سینک ظرفشویی ، فریزر، تجهیزات و سایر لوازم

پنل های معماری مانند نرده ها

مخازن شیمیایی از جمله مخازن انتقال مواد شیمیایی

مبدل های حرارتی

صفحه های بافته شده یا جوش داده شده برای معادن و فیلتراسیون آب

اتصال دهنده ها

فنر ها

 

موارد کابرد فولاد 316:

تجهیزات آماده سازی مواد غذایی به ویژه در محیط های کلرایدی

نیمکت و تجهیزات آزمایشگاهی

پنل معماری ساحلی، نرده ها

اتصالات قایق

ظروف شیمیایی، از جمله در حمل و نقل

مبدل های حرارتی

صفحه های بافته شده یا جوش داده شده برای معادن و فیلتراسیون آب

اتصال دهنده ها

فنرها

مقایسه‌ی مشخصات لوله‌ی استیل ۳۱۶ با لوله استیل ۳۰۴

استیل در صنایع مختلف کارایی و مصارف گوناگون دارد که در صنعت دارویی، دکوراسیون، حمل‌ونقل، مواد غذایی و غیره مورداستفاده قرار می‌گیرد. در صنعت گروه ۳۰۰ از دسته‌بندی استیل دو گرید اصلی به نام ۳۰۴ و ۳۱۶ دارد. لوله‌ی استیل ۳۱۶ از نوع فولاد کم آلیاژ است و از فلزات نیکل، کروم و مولیبدن در آن استفاده‌شده است. علت عدم انعطاف‌پذیری و مقاومت در مقابل خوردگی در لوله‌ی استیل ۳۱۶ نیز همین بوده و آن را به یکی از کاربردی‌ترین لوله‌ مهندسی تبدیل کرده است. لوله‌ی استیل ۳۰۴ نیز ترکیبی از کروم و نیکل در خود دارد و تحت فشار و حرارت بالا نیز بسیار مقاوم است. تفاوت لوله‌ی استیل ۳۱۶ با ۳۰۴ در میزان درصد ترکیبات آن‌هاست که میزان کروم و نیکل در ۳۰۴ به ترتیب ۱۸ و ۸ درصد می‌باشد و در لوله‌ی استیل ۳۱۶ درصد کروم، نیکل و مولیبدن به ترتیب ۱۶، ۱۰ و ۲ می‌باشد. وجود مولیبدن در لوله‌ی استیل ۳۱۶ آن را در برابر فرسایش و ازهم‌پاشیدگی در برخورد با آب دریا که حاوی کلراید است مقاوم نموده است.

و در نهایت، اگر پروژه شما در محیطی با خوردگی بسیار قوی قرار دارد یا وجود کلریدها در آن مشهود است، در آن صورت پرداخت هزینه بیشتر برای استیل 316 قطعا ارزشش را دارد. زیرا در چنین پروژه هایی گرید 316 مدت طولانی تری نسبت به استیل 304 ضد زنگ خواهد بود و این به معنای عمر طولانی تر این ورق استیل است. در غیر این صورت گرید 304 می تواند تمام نیاز های شما را با هزینه کمتری برآورده کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *